همانطورکه درمطالب پیشین اشاره شد آنتن مرکزی یا MATV مخفف عبارت master antenna television می باشد و در این مطلب به کابل های مورد استفاده در تجهیزات آنتن مرکزی اشاره می کنیم.

یک سیستم MATV به سیگنالهای رادیویی یا تلوزیونی امکان ارسال به تعداد زیادی گیرنده تلوزیونی، برخلاف آنتن هوایی مجزا که مختص یک تلوزیون و واحد هستند، می دهد.

یک سیستم MATV مجموعه ای از تجهیزات اولیه سیگنال تلویزیونی و تجهیزات پردازش و تقویت سیگنال و توزیع آن از طریق کابل های کواکسیال بین گیرنده های تلویزیونی است. در واقع MATV تجهیزاتی برای افزایش مقدار سیگنال و توزیع آن درآنتن مرکزی می باشد.

هدف از برقراری آن، مهیا کردن سطح سیگنال مناسب برای هر گیرنده جهت دریافت تصویری با کیفیت قابل قبول می باشد.

کابل های مورد استفاده در MATV:

در كابل كشی سيستم هایMATV از كابل كواكسيال 75 اهمی استفاده می گردد. این کابل یکی از کابل های مورد استفاده در تجهیزات آنتن مرکزی

 اين كابل ها كه به آن ها كابل هم محور هم گفته می شود دارای يك هادی مركزی از جنس مس هستند كه وظيفه حمل سيگنال را به عهده دارد.

يك شيلد به صورت بافته مسی كه دور كابل را گرفته و از اثر القا و تداخل روی سيگنال توسط عوامل خارجی جلوگيری می كند و امكان جذب مستقيم سيگنال توسط هادی مركزی را از بين می برد.

برای اتصال كابل های كواكسيال به تجهيزات MATV از كانكتورهای نوع F استفاده می شود كه بسته به نوع كابل سايز آن انتخاب می گردد.

كابل های مورد استفاده در سيستم MATV برای خطوط اصلی RG6 – RG11 – RG59 می باشد كه تفاوت آن ها در مقدار افت كابل به ازای طول مشخص می شود.

برای فواصل طولانی (بين چندين ساختمان) و يا برای مواردی كه نياز به خاك كردن كابل باشد كابل RG11/U استفاده می گردد.

در داخل ساختمان نيز معمولاً برای تمام مسيرها به طور يكسان كابل RG59 به كار می رود.  

برای اتصال پريزها به سيستم بين تپ آف و پريز و يا بين اسپليتر و پريز بسته به فاصله و تعداد پريزهای مسير از كابل های 3C-2V و 4/5C-2V و 5C-2V استفاده می شود.  

هرچه ضريب حرف C بالاتر باشد افت كابل كمتر است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *