پیشتر در مورد نویز در مقاله هایی با عنوان “نویز تصویر در دوربین مداربسته” و “مهم ترین علت های نویز تصویر در آیفون تصویری (مقاله شماره 1)” صحبت کردیم. در این مقاله به تکنیک های حذف نویز در سیستم مداربسته می پردازیم.

علت وجود نویز موارد بسیاری است که از جمله آن میتوان نویز ذاتی مدار و غیر ذاتی اشاره کرد که هر کدام دارای مباحث مفصل و تخصصی است

که انشالله در مطالب آینده آنان را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت نویز:

مهمترین دلیل اهمیت نویز این است که محدوده اساسی عملکرد طبیعی تمامی سیستم ها و جریان الکترونیکی را مشخص می کند. حال راه حل هایی وجود دارد که میتوان اثر نویز را روی مدارها یا سیستم ها کاهش داد و یا حذف کرد.

تکنیک های حذف نویز در سیستم مداربسته که در تمامی سیستم ها مشترک است را می توان در سه عامل خلاصه و به عنوان اولین قدم در مسیر کاهش نویز عنوان کرد. این سه عامل عبارتند از:

1- منبع نویز

2- راه انتقال نویز از منبع به گیرنده

3- گیرنده نویز

منبع نویز عامل به وجود آورنده نویز است که می تواند از یک مدار به مدار دیگر انتقال پیدا کند.

در مطلب شماره یک به انتقال نویز اشاره کردیم. پس به خاطر داشته باشیم با توجه به مطالب شماره یک با استفاده از کابل شیلد شده و طراحی درست میتوان انتقال نویز را به حداقل رسانید یا حتی از بین برد.

اثری که نویز ذاتی در مدار خواهد گذاشت را باید در همان مراحل اولیه طراحی، در نظر گرفت.

پس یکی از مهمترین پارامترها، طراحی مدار است. با توجه به این مطلب مهمترین تکنیک های حذف نویز در سیستم مداربسته عبارتند از:

1- طراحی نویز پایین(مناسب با حداقل نویز)

2- طراحی مناسب محل نوار های مسی در یک برد چاپی

3- ایجاد زمین مناسب (شیلد)

4- فیلتر و بالانس  کردن مدار

5- محافظ گذاشتن برای مدار

6- استفاده از کابل شیلد شده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *